Daži padomi akustikas uzlabošanai telpās

Akustiskās problēmas slēgtā telpā rodas diezgan bieži. Jūs nolēmāt nosvinēt ballīti, mini-koncertu vai korporatīvo pasākumu, bet mūzikas vietā saņēmāt troksni. Izvairīties no šāda efekta palīdzēs pareizi izvietota profesionālā skaņas tehnika, apvienojumā ar speciālu  zāles sagatavošanu.

Organizējot pasākumus, daudzi paļaujas uz veiksmi, daudz laika patērē skaņas aprīkojuma izvietošanai, darbojas uz kļūdu un mēģinājumu metodes pamata. Pasākumu tehniskās apkalpošanas speciālists šos darbus paveiks daudz ātrāk. Viņam palīdzēs apkalpošanas pieredze visdažādākajās zālēs.

Kad pasākumam ir nepieciešama skaņas tehnikas noma, jāņem vērā tās telpas īpatnības, kurai šī tehnika paredzēta. Izšķirošu lomu spēlē sienu pārklājums, paaugstinājuma, skatuves, aizkaru klātbūtne, kā arī materiālu tips. Ir daudz veidu, kā tikt galā ar negatīvajiem akustiskajiem efektiem. Dažas no problēmām un to novēršanas veidus, lai uzlabotu akustiku, mēs apskatīsim šajā rakstā.

Slēgtu telpu tehniskā apkalpošana

Skaņas grafiskajai trajektorijai ir lēcienveidīga forma. Jebkuras sienas atstaro skaņas viļņus. Parasti tas netraucē dzirdes uztverei. Bet, ja vilnis virzās no skaņas avota līdz sienai ātrāk nekā četrdesmit milisekundēs, auss vienlaicīgi uztver pašu skaņu un tās atstarojumu. Skaņas kvalitāte pasliktinās. Palielinot šo rādītāju, rodās atbalss efekts, kas arī nav vēlams.

Pat profesionālā skaņas tehnika nespēj atrisināt visas radušās problēmas. Cīnīties nākas ar šādiem efektiem:

  • Reverbācijas laiks.
  • Flaters.
  • Atbalss.

Visas šīs trīs parādības tiek izmantotas mūzikā, lai radītu specefektus. Tās kļūst nevēlamas, ja rodas haotiski.

Reverbācijas laiks – tā ir pakāpeniska skaņas vājināšanās, pēc vairākkārtējas atstarošanas. Parasti ir viens viļņu avots un vairākas atstarojošas virsmas. Ja reverbācijas laiks ir ilgs, rodas dunoņas un tukšuma iespaids. Ja nav šī reverbācijas laika vai tas ir nepietiekams, tas atņem mūzikai piepildījumu, padara to saraustītu, asu.

Profesionālā skaņas tehnika ļauj regulēt reverbācijas līmeni, radīt vieglu rezonansi, patīkamu uztverei.

Flaters akustikā ir kā “plandoša atbalss”. Tas rodās zālēs, kuru izmēri ir lielāki par 25 kvadrātmetriem. Kad nav šķēršļu, gludās sienas ļauj skaņai atstaroties vairākkārtīgi, pastiprināties īsos intervālos, radot šķindoņu, brīkšķus. Skaņas aparatūras tehniskā apkalpošana lielā telpā prasa papildus pasākumus efekta novēršanai.

Akustikas kvalitāti pasliktina un pastiprina atbalsi – betons, fajansa flīzes, keramikas virsma. Izvairīties no šīm negatīvajām parādībām palīdzēs mīkstās mēbeles. Koka grīda un aizkari būtiski samazina atbalss efektu, flateru, palīdz sasniegt pareizo skaņu.

Profesionālās skaņas tehnikas tehniskā apkalpošana ietver sevī dažus galvenos principus:

  • Aprīkojums tiek uzstādīts stingri noteiktās vietās.
  • Ierīces tiek stingri nostiprinātas.
  • Telpas forma tiek koriģēta līdz vēlamajai ģeometrijai.
  • Noformēšanas materiālam jāpiemīt absorbējošām  īpašībām.

Zāles akustiskās īpašības uzlabo paaugstinājuma un konstrukciju izvietošana, uz kurām atrodas skaņas tehnika. Lai izvairītos no vibrācijas, uzstādītā kompleksa svars tiek vienmērīgi sadalīts pa stiprinājumiem.

Kompānijas “Leimen” speciālistu piedāvājumā ir iespējama skaņas tehnikas noma, ņemot vērā visas aprīkojuma izvēles, noformēšanas, izvietošanas nianses. Pamatnoteikumu ievērošana, kompetenta pieeja pasākuma muzikālā pavadījuma organizēšanai, palīdz pilnībā novērst visus blakusefektus. Jūsu svētki noritēs patīkamā atmosfērā, bet koncerts netiks sabojāts ar nevajadzīgām skaņām, nedzirdīgām zonām, atstājot labas atmiņas.